Jump to content
Sign in to follow this  
Wajder

Plac zabaw

Recommended Posts

Co za amatorka....

#1 Wykorzystanie głowicy laserowej 2,5W i zwierciadła 25mm

1) Wykonanie pomiarów wymiarów serwomechanizmu, lub skorzystanie z noty katalogowej i wykonanie modelu 3D

ec30fdbc678e9.png

2) Zaprojektowanie mechanizmu sterującym zwierciadłem tak, by móc sterować wiązką lasera w dwóch osiach.

e40a54fdba4b3.png

Ta część musi być bardzo precyzyjnie wykonana i złożona (zwierciadło musi wykonywać tylko rotację w dwóch osiach bez najmniejszej translacji), ponieważ nawet 1/10mm poślizgu może dać finalnie nawet 1mm błędu na wyjściu.

3) Wykonanie modelu 3D głowicy lasera.

0d2fc97253f52.png

4) Pora scalić wszystko w jedność.

da80bac104460.png

661c52221e5cd.png

Na tym etapie trzeba wszystko precyzyjnie ustawić, tak by przy sterowaniu zwierciadłem nie pojawiała się translacja lustra. Elementy trzymające wykonane będą z plastiku PLA, wyprodukowane na drukarce 3D. Znając możliwości drukarki wstawiłem otwory fasolkowe, by móc po złożeniu regulować jeszcze współrzędne punktu zwierciadła, w który ma trafiać laser.

Na podglądzie 3D nie widać śrub montażowych (nie licząc serwa na ramie sterowania zwierciadłem), ponieważ ta konstrukcja jest chwilowa, tylko do testu, by sprawdzić czy takie sterowanie ma rację bytu, więc nie musiałem ich uwzględniać w projekcie.

5) Drukowanie części i złożenie prowizorycznej ramy

Elementy drukowały się w sumie 6h, zbiłem na szybko drewnianą ramę, by umieścić to wszystko. Wygląda tragicznie, ale jest to tylko do testu, a niestety ale nie miałem do czego przykręcić tej konstrukcji. Czas budowy ramy (wycinanie, odmierzanie i przybijanie) - 10 minut.

a6a9c06555e08.jpg

Wygląda to naprawdę tragicznie, ale jak na 10minut zbijania desek bez żadnego planu to dobrze, że chociaż stoi.

6) Napisanie prostego kodu, który spowoduje wypalenie "L" na desce

Niestety, ale próba zakończyła się niepowodzeniem. Serwomechanizm gubi kroki przez co nie nadaje się do precyzyjnego sterowania (mowa o SG90). Wypala jedynie kropki, lub nie wypala nic (bo wiązka laser przesuwa się za szybko). Serwa zostaną zastąpione małym silnikiem krokowym, który da mi możliwość stabilnej pracy i uzyskania dokładności do 0.15mm(przy odległości lasera od podłoża 80mm).

Finalnie, po zastrzyku gotówki dziesiątego dnia miesiąca dokupię silniki krokowe i przystąpię do właściwej konstrukcji, a elementy wykonam z sklejki.

Więc kontynuacja pewnie po wypłacie ;)

#2 Projekt podestu pod ratanowe meble na bardzo krzywym podłożu przed domem.

Pominę opis projektowania tego, ponieważ większość pracy nad tym to wykonywanie modelów 3d danych elementów. Najlepiej pokaże to chyba ten krótki film(uwaga na muzykę tle, zapomniałem ją wyciszyć):

CDN

• Lubie To! 1
  • Zmieszany 1